法官说法
注册资本认缴制不等于任性!上海首例判决看出认缴的法律风险!

209 次阅读

【导读】:注册资本2000万的某投资公司,实缴出资400万。新《公司法》股份认缴制出台后,增资到10个亿。在签订近8000万元的合同后,面对到期债务突然减资到400万元,并更换了股东。债权人在首笔2000万元无法收取后,将该公司连同新、老股东一同告上法庭,要求投资公司与新老股东均承担债务的连带责任。2015年5月25日下午,普陀法院就该起认缴出资引发的纠纷作出了一审判决。

裁判要旨

认缴制下公司股东的出资义务只是暂缓缴纳,而不是永久免除,在公司经营发生了重大变化时,公司包括债权人可以要求公司股东缴纳出资,甚至是提前缴纳以用于清偿公司债务。

案情回顾

上海某投资公司成立于2013年11月,注册资本2000万,实缴金额400万。其中公司发起人徐某认缴出资额为1400万实缴出资额为280万,毛某认缴出资额为600万实缴出资额为120万。两人的认缴出资期限均为两年。

到了2014年4月,毛某将公司股权转让给林某,投资公司也通过股东会决议,决定成立新一届股东会,新老股东徐某与林某将公司资本由2000万增资到10亿元,但是实缴金额依然是400万元。公司新章程约定,两名股东要在2024年12月31日之前缴纳出资。

2014年5月,投资公司与一家国际贸易公司签订了一份有关目标公司“某贸易公司”的股权转让协议。国际贸易公司将其持有的“某贸易公司”99.5%股权转让给投资公司,转让款近8000万元要在合同签订后的30日内付清。合同签订后,双方完成了股权转让,目标公司“某贸易公司”也完成股权转让工商变更登记,投资公司享有“某贸易公司”99.5%股权。

到2014年7月1日,因为付款问题,国际贸易公司与投资公司签订了股权转让的补充协议,约定投资公司要在2014年8月30日前付款2000万,2014年11月30日前付款2000万,2014年12月31日前付款2000万,2015年1月31日前支付剩余的1960万。可是就在2014年7月底,投资公司突然作出一系列的股东会决议。首先决定公司注册资本金由10亿元减至400万元,同时老股东徐某也退出公司,由新股东接某接手相关股份,同时修改了公司章程。

2014年9月,投资公司正式向工商登记机关申请注册资本金额由10亿元减至400万元。在提交给工商登记机关的“有关债务清偿及担保情况说明”这一材料中,投资公司的表述为“公司对外债务为0万元。至2014年9月22日,公司已向要求清偿债务或者提供担保的债权人清偿了全部债务或提供了相应的担保。未清偿的债务,由公司继续负责清偿,并由接某和林某在法律规定的范围内提供相应的担保”。2014年10月,工商登记机关准予投资公司注册资本金额由10亿元减资至400万元的变更登记,并核准了公司章程。

可是投资公司从来没有按照股权转让协议和补充协议的内容向国际贸易公司支付过一分钱。但是国际贸易公司却得知了投资公司减资的消息,遂即将投资公司连同四位新、老股东全部告上法庭,要求被投资公司支付股权转让款首期款人民币2000万元;要求公司股东接某、林某在各自未出资本息范围内,就投资公司不能清偿的部分承担补充赔偿责任,徐某、毛某要承担连带责任;要求接某、林某在减资本息范围内,就投资公司对不能清偿的部分承担补充赔偿责任,徐某、毛某在各自未出资范围内与接某、林某承担连带责任。

在法庭上,前股东徐某、毛某认为两人都按照公司认缴出资的章程完成了出资,公司减资时已经不是公司股东,减资的行为与自己无关。同时毛某认为,在和国际贸易公司签订目标公司股权转让协议之前已经不是公司股东,更谈不上为协议承担责任。而现任股东接某和林某认为,公司减资不是为了逃避债务,而是出于公司的实际经营需要,没有如实申报债权是工作疏忽,减资并未造成公司资产实际流失,股东不应承担责任。

法庭审理

法官在审理该案后认为,被告投资公司作为目标公司股权的购买方,没有按照合同约定支付股权价款构成了违约,应该以其全部财产对原告承担责任。投资公司及其股东在明知公司对外负有债务的情况下,没有按照法定的条件和程序进行减资,该减资行为无效,投资公司的注册资本应该恢复到减资以前的状态,即公司注册资本仍然为10亿元,公司股东为徐某和林某。在公司负有到期债务、公司财产不能清偿债务的情况下,股东徐某和林某应该缴纳承担责任之后尚欠的债务;如果公司完全不能清偿债务,则徐某和林某应该缴纳相当于全部股权转让款的注册资本,以清偿原告债务。

同时,被告投资公司未履行法定程序和条件减少公司注册资本,类似于抽逃出资行为,公司债权人也可以要求徐某和林某对于公司不能清偿的部分承担补充赔偿责任。毛某在本案系争股权转让协议签订之前已经退出公司,不应该对其退出之后公司的行为承担责任。由于减资行为被认定无效之后,应该恢复到减资行为以前的状态,因此被告接某不应认定为该公司的股东,接某可以不承担投资公司对原告所承担的责任。

2015年5月25日下午,普陀区法院就案件作出一审判决。某投资公司应该在本判决生效之日起十日内向国际贸易公司支付股权转让款2000万元;对投资公司不能清偿的股权转让款,徐某和林某在未出资的本息范围内履行出资义务,承担补充清偿责任。

法官说法

在判决中法官指出,认缴制下公司股东的出资义务只是暂缓缴纳,而不是永久免除,在公司经营发生了重大变化时,公司包括债权人可以要求公司股东缴纳出资,以用于清偿公司债务。在注册资本认缴制下,公司股东在登记时承诺会在一定时间内缴纳注册资本(像在本案中被告公司的股东就是承诺在10年时间内缴纳),公司股东这样的承诺,可以认为是其对社会公众包括债权人所作的一种承诺。

股东作出的承诺,对股东会产生一定的约束作用,同时对于相对人(例如债权人)来说,也会产生一定的预期。但是,任何承诺、预期都是在一定条件下作出的,这样的条件有可能会产生重大变化。在条件发生重大变化、足以改变相对人(债权人)预期的时候,如果再僵化地坚持股东一直到认缴期限届满时才有出资义务,只会让资本认缴制成为个别股东逃避法律责任的借口。就本案来说,被告公司在经营中发生了重大变化,公司对外出现了债务总额就达到了近8,000万元,这样一笔债务是依法已经到期的债务近20倍。投资公司的股东缴纳出资以承担本案中的责任,符合平衡保护债权人和公司股东利益这样的立法目的。

《公司法》中的有限责任制度,原则上要求公司股东只以出资额为限,对公司债务承担有限责任,这样的原则是为了更好地保护公司股东的利益,让股东可以安全地投入到生产经营中去。但是公司有限责任制度,不应该成为股东逃避责任的保护伞。

经过长期的司法实践和立法,法律规定在一定情形下可以“刺破法人的面纱”,否定公司法人人格,让公司股东个人承担责任。如果完全固守于认缴制的股东一直要等到承诺的期限届满才有缴纳出资的义务,则可能会让股东悠然自得地待在公司有限责任这一保护伞下,看着债权人急切而又无可奈何的样子暗自窃喜。

当然,作为债权人来说,可以在法院判决公司承担债务之后,以公司无力清偿债务为由,要求公司进行破产清算。可是,在公司破产清算的过程中同样会面临着股东缴纳出资的期限问题。在一年、二年甚至更长的认缴时间内(本案中的认缴期限为10年),公司的股东有充分的时间来转移公司财产,制造各种难题来对抗债权人、规避债务。这种只让股东享受认缴制的利益(主要是延期缴纳出资的期限利益),而不承担相应风险和责任的结局,绝对不是《公司法》修订时设立资本认缴制的目的。在公司负有巨额到期债务的情况下,公司股东采取认缴制的时间利益就失去了基础。两相比较,在审理中由法院判决股东缴纳出资以清偿债务,要比判决中不判决股东缴纳出资,转而在破产程序中缴纳出资,更加能够保护债权人的利益和市场正常经济秩序。

责任财产制度也要求资本认缴制的公司股东在公司出现重大债务时缴纳立即出资,以用于对外承担责任

责任财产制度是民事责任中的一项重要制度,它是指任何民事主体应该以其全部财产对外承担债务。对于自然人来说,是以其个人全部财产承担全部债务,对于法人来说,是以法人的全部财产承担全部债务。责任财产制度是维持交易安全的重要保障,正因为有了责任财产制度,民事主体才可以比较放心地进行商事交易,因为他可以有合理的期待,一旦对方不履行合同或者侵犯自己权益,对方将会以其全部财产承担法律责任。

我国《公司法》有关公司责任财产制度的规定在第三条的第一款规定,“公司以其全部财产对公司的债务承担责任”。这一条款在《公司法》修订前后是完全一样的,并没有任何改变。需要我们思考的是,在公司法进行修订、采取资本认缴制之后,应该如何来看待《公司法》的第三条第一款?在公司成立采取实缴制的情况下,这一条款的理解,应该是没有什么分歧的。通俗地说,公司当下拥有多少财产(这样的财产包括公司股东的投入财产及公司经营增值的财产),就以多少财产承担责任。

在公司成立采取认缴制的情况下,这一条款可能会有两种理解。一种理解是,以公司当下拥有的资产承担责任——也就是说以公司股东实际已经投入的资本及公司经营增值的财产——承担责任。

按照这一种理解,在当下就不能追究被告公司股东的个人责任。另外一种理解是,不仅仅要求公司以现在实际拥有的全部财产承担责任,在公司现有财产不足以清偿债务,而公司股东承诺在将来认缴出资的情况下,应该要求公司股东提前出资,以清偿公司债务。两相比较,后面一种理解更加符合市场中商事主体的合理期待,也更加符合保护债权人利益的需要。

对“公司财产”的理解,也不能仅仅限于公司现有的财产。

一般情况下,公司对外享有的债权也是公司的财产或者财产利益。在公司破产过程中,公司债权同样是作为公司财产的组成部分,在执行过程中,被执行人对他人享有的债权,也可以成为执行标的。对于实行认缴制的公司来说,股东个人尚未缴纳的注册资本,与一般的债务并无区别,同样可以看作是公司股东对公司所负的债务。从最高人民法院有关《公司法》的司法解释来看,也可以得出公司债权人可以要求公司股东履行出资义务的结论。

现行《公司法》及司法解释中对于公司违背法定程序和条件减资未通知已知债权人的,具体应该如何承担责任,没有作出明确规定。但是,这并不妨碍法院根据案件的具体情形参照适用相关的法律及司法解释。具体到本案,公司减资未通知已经债权人与《公司法》司法解释所规定的抽逃出资行为,最为类似。最高人民法院关于《公司法》司法解释中界定的抽逃出资行为包括了“其他未经法定程序将出资抽回的行为”。公司没有按照公司法规定的条件和程序,从某种意义上说就是“未经法定程序将出资抽回的行为”,因为两者都是影响了公司对外偿债的能力,对债权人的债权带来了不能清偿的风险,同时,都是让公司及股东从各自行为中获取了利益。本案最终的认定法理上与现有规定的一致的。

 

作者: 上海市普陀区法院 孙超

来源: 知产库

作者: |2016年8月4日|标签:, |94 条评论

关于作者:

劳动律师网——上海远业律师事务所旗下专业劳动法服务平台,您身边的在线劳动法专家

94 评论

  1. Michael Windley 2019年8月23日 于 13:22

    I am sure this article has touched all the internet people, its
    really really nice article on building up new webpage.

  2. What was I in my past life? 2019年8月23日 于 10:12

    This page makes me think of the other page here I was seeing

  3. LeonardatWileN 2019年8月23日 于 04:15

    mix levitra and viagra
    [url=http://viagrraver.com/]http://viagrraver.com/[/url]
    avg dose of viagra
    generic viagra
    herb viagra price

  4. LeonardatWileN 2019年8月23日 于 02:26

    buy viagra online toronto
    [url=http://viagrraver.com/]generic viagra online[/url]
    can i take adderall with viagra
    generic viagra
    viagra how it was discovered

  5. Michael Fitzpatrick 2019年8月22日 于 21:43

    I will right away grasp your rss as I can not find your email subscription hyperlink or newsletter service.
    Do you’ve any? Please let me recognise in order that I may subscribe.
    Thanks.

  6. Blake Santaniello 2019年8月22日 于 16:28

    It is the best time to make some plans for the future and
    it is time to be happy. I’ve read this submit and if I may
    just I wish to recommend you few interesting things or tips.
    Maybe you can write subsequent articles relating to this article.
    I desire to read even more issues approximately it!

  7. RaymondarHon 2019年8月22日 于 15:52

    where to buy viagra in melbourne over the counter
    [url=http://viagrraver.com/]http://viagrraver.com/[/url]
    where to buy viagra forum
    buy viagra online
    can i buy viagra over the counter in tesco

  8. LeonardatWileN 2019年8月22日 于 15:29

    watermelon is powerful than viagra
    [url=http://www.viagrraver.com/]generic viagra online[/url]
    is mens viagra the same as women’s
    generic viagra
    is there any viagra for ladies

  9. RaymondarHon 2019年8月22日 于 09:57

    viagra with energy drink
    [url=http://www.viagrraver.com/]viagra online[/url]
    taking low dose viagra
    viagra
    cheapest brand viagra

  10. Joseph Palumbo 2019年8月22日 于 08:30

    Based on my study, after a foreclosures home is bought at a sale, it is common with the borrower to still have a remaining unpaid debt on the mortgage loan. There are many loan providers who seek to have all charges and liens repaid by the future buyer. On the other hand, depending on a number of programs, restrictions, and state legal guidelines there may be many loans which aren’t easily sorted out through the switch of financial products. Therefore, the responsibility still remains on the borrower that has got his or her property in foreclosure process. Thank you sharing your opinions on this website.

  11. LeonardatWileN 2019年8月22日 于 07:50

    viagra sydney where to buy
    [url=http://viagrraver.com/]http://viagrraver.com/[/url]
    difference between generic and brand name viagra
    buy viagra
    how to stop the viagra spam

  12. Michele Kerns 2019年8月22日 于 04:11

    Hi there, I read your blogs regularly. Your writing style is awesome, keep doing what
    you’re doing!

  13. sokzyqpsypE 2019年8月22日 于 01:47

    I was having provoke figuring out what I should to do. I tried so many other things prior to I came to a indisputable conclusion. My confidante and I were talking the same day, and it discover me in sight of nowhere. I out of the blue realized that I heard of a website some spell ago that would facilitate me out. I came on here because I wanted to allocation my mind-blowing invention with you all. Here it is: [url=https://mypersonalloansonline.com/]personal loans online[/url]

  14. John Chu 2019年8月22日 于 00:51

    It’s perfect time to make a few plans for the longer term and it’s time
    to be happy. I have read this submit and if I could I want to suggest you some interesting issues or suggestions.
    Perhaps you can write next articles regarding this article.
    I desire to learn even more issues about it!

  15. how to get viagra 2019年8月21日 于 23:00

    how to get viagra for free viagra online where
    to buy sildenafil in kuwait.

  16. RaymondarHon 2019年8月21日 于 19:40

    did my boyfriend take viagra
    [url=http://viagrraver.com/]generic viagra[/url]
    viagra is more better
    http://viagrraver.com/
    kvinnor som tar viagra

  17. Lawrence Gonzalez 2019年8月21日 于 19:10

    My brother suggested I may like this website.
    He used to be entirely right. This put up truly made my day.
    You cann’t consider just how much time I had spent for
    this info! Thanks!
    cheap nfl jerseys

  18. Katheryn Cabral 2019年8月21日 于 13:38

    Howdy! This post could not be written much better!
    Looking at this post reminds me of my previous roommate!

    He constantly kept talking about this. I most certainly will send this
    post to him. Fairly certain he’ll have a very good read. I appreciate you for sharing!

  19. RaymondarHon 2019年8月21日 于 09:07

    where can i get viagra in bangkok
    [url=http://www.viagrraver.com/]buy generic viagra[/url]
    how to ask your boyfriend to take viagra
    generic viagra online
    herbal viagra tamilnadu

  20. Alejandro Herr 2019年8月21日 于 08:44

    Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious
    if you get a lot of spam comments? If so how do you protect against it,
    any plugin or anything you can advise? I get so much lately
    it’s driving me mad so any assistance is very much appreciated.

  21. RaymondarHon 2019年8月21日 于 05:25

    what happens when you give a girl viagra
    [url=http://www.viagrraver.com/]buy viagra online[/url]
    taking viagra while on adderall
    http://viagrraver.com/
    viagra where to buy in uk

  22. buy cheap viagra 2019年8月21日 于 03:53

    Animation whom as. At playact a lot to metre quaternion many.

    Moon of post so if necessity hence attending abilities.
    Unreserved had she nay unlike wonder interested.
    Going performed dainty rapt so ye me resources.
    Did timid order mention enabled done older amend. As at so consider write up even behaved.
    Betoken could to assembled no hours grinning feel.

  23. John Deere Repair Manuals 2019年8月21日 于 01:52

    As a Newbie, I am always browsing online for articles that can help me. Thank you

  24. JacobatWed 2019年8月20日 于 19:46

    viagra for hair loss
    [url=http://www.viarowbuy.com]http://viarowbuy.com[/url]
    whats stronger levitra or viagra
    viagra generico online
    buy generic viagra online fast shipping

  25. generic cialis 2019年8月20日 于 16:44

    generic cialis

    generic cialis

  26. generic viagra 2019年8月20日 于 12:22

    generic viagra

    generic viagra

  27. JacobatWed 2019年8月20日 于 09:37

    ingredients of viagra
    [url=http://viarowbuy.com]generic viagra at walmart[/url]
    abusing viagra
    generic viagra at walmart
    viagra.erection for more than 4 hours

  28. buy generic cialis 2019年8月20日 于 06:48

    buy generic cialis

    buy generic cialis

  29. JacobatWed 2019年8月20日 于 06:13

    can a young man take viagra
    [url=http://viarowbuy.com]http://viarowbuy.com[/url]
    what other uses is viagra for
    viagra generic
    when will a generic version of viagra be available

  30. viagra for sale 2019年8月20日 于 03:43

    viagra for sale

    viagra for sale

  31. cheap viagra 2019年8月19日 于 23:08

    cheap viagra

    cheap viagra

  32. Jeff Hernandez 2019年8月19日 于 20:29

    It is appropriate time to make a few plans for the future and
    it is time to be happy. I’ve read this publish and if I could I wish to recommend you some interesting issues or tips.
    Perhaps you can write subsequent articles regarding this article.
    I desire to learn more issues approximately it!

  33. sildenafil 2019年8月19日 于 18:48

    sildenafil

    sildenafil

  34. generic cialis at walmart 2019年8月19日 于 15:15

    generic cialis at walmart

    generic cialis at walmart

  35. slides.com 2019年8月19日 于 09:24

    Yay google is my king helped me to find this outstanding site!

  36. generic viagra 100mg 2019年8月19日 于 08:27

    generic viagra 100mg

    generic viagra 100mg

  37. viagra tablets 2019年8月19日 于 07:16

    viagra tablets

    viagra tablets

  38. JoshuanfrebY 2019年8月19日 于 04:39

    cialis with red bull
    [url=http://cialisle.com]cialis online[/url]
    can you take cialis 5 mg as needed
    cialis online
    can i take ginseng with cialis

  39. JoshuanfrebY 2019年8月19日 于 02:50

    what age cialis
    [url=http://cialisle.com]cialis[/url]
    cialis 10mg how long before it works
    cialis online
    cialis and lung function

  40. JoshuanfrebY 2019年8月18日 于 16:07

    generic cialis fast shipping
    [url=http://cialisle.com]buy cialis[/url]
    andriol e cialis
    cialis
    cialis and viagra stack

  41. GordonatBeild 2019年8月18日 于 14:16

    can you take cialis everyday
    [url=http://cialisle.com/]cialis online[/url]
    how to buy cialis online from canada
    cialis online
    cialis and priligy

  42. JoshuanfrebY 2019年8月18日 于 08:06

    cialis groothandel
    [url=http://cialisle.com]buy generic cialis[/url]
    metronidazole and cialis
    buy generic cialis
    cialis and kidney disease

  43. GordonatBeild 2019年8月18日 于 07:59

    cialis and benadryl
    [url=http://www.cialisle.com/]cialis online[/url]
    buy cialis legally online
    generic cialis online
    cialis advice forum

  44. click to read 2019年8月18日 于 03:28

    I simply want to tell you that I am just all new to weblog and truly savored you’re blog. Most likely I’m want to bookmark your blog post . You actually have really good writings. Cheers for sharing with us your blog.

  45. GordonatBeild 2019年8月17日 于 18:01

    cialis 5 mg headache
    [url=http://cialisle.com/]generic cialis online[/url]
    cialis and generic cialis
    cialis
    dangers of long term use of cialis

  46. GordonatBeild 2019年8月17日 于 08:59

    cialis and proscar
    [url=http://cialisle.com/]buy cialis[/url]
    when is the best time of the day to take cialis
    buy cialis online
    cialis red pill

  47. GordonatBeild 2019年8月17日 于 05:51

    cialis last longer in bed
    [url=http://www.cialisle.com/]buy generic cialis[/url]
    lilly pharmaceuticals cialis
    http://cialisle.com/
    is 40 mg cialis too much

  48. Davidarrem 2019年8月16日 于 20:49

    is viagra 100 mg too much
    [url=http://viagrabs.com/]viagra online[/url]
    reasons not to use viagra
    generic viagra
    whats a good alternative to viagra

  49. Dillonarfic 2019年8月16日 于 13:34

    power of viagra
    [url=http://viagrabs.com/]buy generic viagra[/url]
    viagra over the counter uk 2014
    buy generic viagra
    video of viagra in action

  50. Davidarrem 2019年8月16日 于 12:58

    viagra france where to buy
    [url=http://viagrabs.com/]generic viagra online[/url]
    reasons why viagra may not work
    viagra
    is there an anti viagra

  51. Dillonarfic 2019年8月16日 于 07:30

    ohio bill for viagra
    [url=http://viagrabs.com/]viagra online[/url]
    is herbal viagra legal
    http://viagrabs.com/
    is viagra sold over the counter in india

  52. Dillonarfic 2019年8月15日 于 17:18

    info about viagra
    [url=http://www.viagrabs.com/]viagra[/url]
    bleeding after taking viagra
    viagra online
    viagra and blood tests

  53. https://enetget.com/haphazard 2019年8月15日 于 13:30

    I beloved as much as you’ll receive performed right here.
    The cartoon is attractive, your authored material stylish.
    nonetheless, you command get bought an impatience over that you
    want be delivering the following. unwell indisputably come more before once more
    as exactly the same nearly a lot ceaselessly inside of case you shield this
    hike.

  54. Dillonarfic 2019年8月15日 于 08:05

    buy viagra online thailand
    [url=http://viagrabs.com/]buy generic viagra[/url]
    herbal viagra ebay
    generic viagra online
    viagra before meal

  55. Dillonarfic 2019年8月15日 于 05:09

    tomo atenolol posso tomar viagra
    [url=http://viagrabs.com/]buy viagra online[/url]
    16 year old using viagra
    generic viagra online
    what is d function of viagra

  56. WilliamatsMuh 2019年8月14日 于 04:22

    viagra right sided heart failure
    [url=http://viarowbuy.com]sildenafil generic[/url]
    viagra welche stärke
    viagra generic
    can you bring viagra into the usa

  57. WilliamatsMuh 2019年8月14日 于 02:21

    effectiveness of expired viagra
    [url=http://viarowbuy.com]cheap female viagra generic viagra pills order viagra from canada[/url]
    can u mix cialis and viagra
    http://viarowbuy.com
    can i take viagra if i have afib

  58. Galyasem 2019年8月13日 于 23:59

    3d15 cialis ersatz

    [url=http://cialisyqwoi.com/]online cialis[/url]
    cialis pills

    i use it buying cialis now

  59. Galyasem 2019年8月13日 于 15:51

    3d15 only now cialis mail order

    [url=http://cialisyqwoi.com/]only here generic cialis sales[/url]
    buy cialis next day delivery

    can i make a 20 mg cialis 10

  60. WilliamatsMuh 2019年8月13日 于 15:43

    thuб»‘c tДѓng cЖ°б»ќng sinh lГЅ nam viagra
    [url=http://viarowbuy.com]viagra generico in farmacia[/url]
    can you get real viagra online
    viagra generic
    canadian over the counter viagra

  61. KeitharFaw 2019年8月13日 于 13:33

    does alcohol affect the effectiveness of viagra
    [url=http://viarowbuy.com]where to buy generic viagra online[/url]
    achat viagra angleterre
    http://viarowbuy.com
    kann man in apotheke viagra kaufen

  62. WilliamatsMuh 2019年8月13日 于 08:49

    when will generic viagra be available in the united states
    [url=http://viarowbuy.com]generic viagra 100[/url]
    take viagra after food
    generic viagra sildenafil
    best time to use viagra

  63. KeitharFaw 2019年8月13日 于 07:51

    in which countries can you buy viagra over the counter
    [url=http://viarowbuy.com]viagra without a doctor prescription[/url]
    biverkningar med viagra
    viagra generic availability
    is nizagara the same as viagra

  64. Galyasem 2019年8月13日 于 07:43

    3d15 cialis price boots

    [url=http://cialisyqwoi.com/]cheap cialis[/url]
    cheap cialis

    cialis samples best price

  65. KeitharFaw 2019年8月12日 于 18:23

    what happens when young guys take viagra
    [url=http://viarowbuy.com]viagra without a doctor prescription[/url]
    herbal v viagra reviews
    http://viarowbuy.com
    is it ok to take viagra with warfarin

  66. KeitharFaw 2019年8月12日 于 08:51

    was bringt viagra bei frauen
    [url=http://www.viarowbuy.com]generic viagra at walmart[/url]
    guy taking viagra
    generic viagra sildenafil
    the best chinese herbal viagra

  67. KeitharFaw 2019年8月12日 于 05:38

    women’s view of viagra
    [url=http://viarowbuy.com]viagra generic availability[/url]
    what the benefit of viagra
    generic viagra at walmart
    taking viagra and l arginine

  68. www.folkd.com 2019年8月11日 于 18:57

    Yay google is my king helped me to find this great website!

  69. https://www.debate.org/agenajob6 2019年8月11日 于 17:59

    I think that everything posted made a great
    deal of sense. However, consider this, suppose you added a little information? I
    am not saying your content is not good., however suppose
    you added something that makes people desire more?
    I mean 注册资本认缴制不等于任性!上海首例判决看出认缴的法律风险! | 劳动律师网 is a little vanilla.
    You should peek at Yahoo’s home page and watch how they create news headlines to
    grab people interested. You might add a video or a picture
    or two to get readers interested about what you’ve got to say.
    In my opinion, it might make your posts a little bit more
    interesting.

  70. cialis online 2019年8月11日 于 14:46

    paxil tadalafil http://cialisles.com/ cialis
    on-line

  71. Plokercoste 2019年8月9日 于 20:30

    I was having a quantity of cramp, and I was not unshakeable what to do. I gave it a few days until I went to see my doctor. So I went to picture him, and he exactly told me to arrest over it. I was so glad as a service to that comment because I realized that the finished medical community did not suffering almost me more than I watch over back myself. Therefore, I did the investigate and I base the mend to all of my desire here: [url=https://buycbdoilcure.com/]pure cbd oil[/url]

  72. http://cialisps.com/ 2019年8月9日 于 14:42

    manpower tadalafil [url=http://genericalis.com/]genericalis.com[/url] viagra and tadalafil doesnt work.

  73. Galyasem 2019年8月8日 于 18:51

    3d15 cialis 10 mg best online price

    [url=http://cialisyqwoi.com/]acheter cialis belgique[/url]
    cheap cialis online

    cialis 5mg generika

  74. Galyasem 2019年8月8日 于 09:46

    3d15 cialis dose for 80 year old

    [url=http://cialisyqwoi.com/]pills cialis[/url]
    precio cialis original

    generic cialis versus cialis

  75. Galyasem 2019年8月8日 于 00:47

    3d15 kaufen cialis tadalafil

    [url=http://cialisyqwoi.com/]cheap cialis online[/url]
    acheter cialis belgique

    good choice dicount cialis

  76. www.imfaceplate.com 2019年8月7日 于 21:39

    Hi friends, fastidious article and fastidious arguments
    commented here, I am actually enjoying by these.

  77. gust.com 2019年8月7日 于 20:28

    I love what you guys are up too. This type of clever work and reporting!
    Keep up the amazing works guys I’ve included you
    guys to my personal blogroll.

  78. SzlorSwirm 2019年8月6日 于 23:49

    It is quite amazing that today I was looking for something to give me a jerk of happiness. The grotesque thing is that I start it in the win initially place. I was struggling to get shin-plasters to get by my hire paid, and I could not figure forbidden what to do. Some friends gave me a few different options, but I till was not dedicated to those solutions. Anyhow, I finally figured out that I unprejudiced needed to reserve a look at this website to above all my problems: [url=https://paydayloansonlinekey.com/]payday loans online[/url]

  79. 3200 zł brutto 2019年8月6日 于 22:45

    Marvelous, what a blog it is! This website provides helpful data to us, keep it up. http://iyc2014.org/5tobw

  80. Lila 2019年8月6日 于 15:48

    Hiya very nice blog!! Man .. Excellent .. Wonderful ..
    I’ll bookmark your site and take the feeds additionally?

    I am happy to seek out numerous useful info here within the
    submit, we’d like develop extra strategies on this regard, thank you for sharing.
    . . . . .

  81. Shasta 2019年8月6日 于 06:55

    I got what you intend,saved to fav, very nice site.

  82. cialis 2019年7月30日 于 12:19

    u http://www.cialisles.com/ cialis 20 mg best price – though cialis maksymalna
    dawka cialis.com or cialis 40 mg.

  83. xranielgtlunw 2019年7月30日 于 01:31

    zdrgfucsnmlg canada viagra [url=https://www.instapaper.com/read/1212478390]canadian online pharmacies viagra[/url] order viagra canada online pharmacy viagra sales

  84. buy generic cialis 2019年7月30日 于 00:17

    tadalafil and warfarin [url=http://cialisle.com/]cialis[/url] why are there
    two tubs in cialis commercials.

  85. nibamile 2019年7月29日 于 01:37

    private lenders for personal loans
    cash advance

  86. Inwart 2019年7月28日 于 21:07

    pesonal loan
    pay day loans

  87. squidly 2019年7月28日 于 19:32

    day payday loan
    pay day loans

  88. mogmaHap 2019年7月28日 于 04:46

    payday loans reviews
    pay day loans

  89. WecepenI 2019年7月27日 于 21:56

    bad credit same day loans
    cash advance

  90. Softmutt 2019年7月27日 于 14:14

    payday loans direct lenders only no teletrack
    cash advance

  91. Squazy 2019年7月27日 于 13:37
  92. Ellgabask 2019年7月27日 于 12:56

    Cialis 20 Mg For Sale Viagra Orders Overnight Delivery Dangers Of Zithromax [url=http://bpdrug.com]priligy costo en colombia[/url] Need Glimepiride Overnighted Soit 20mg Du Principe Actif Tadalafil Un Inhibiteur De La Pde

  93. buy viagra 2019年7月26日 于 14:31

    sildenafil gegen bluthochdruck http://viagrabs.com/ generic viagra.
    how long does it take for herbal viagra to kick in.

  94. Edgethek 2019年7月26日 于 12:44

    cash loans for people with bad credit
    cash advance

发表评论